کابینت ام دی اف

نکاتی در مورد کابینت ام دی اف

اگر قصد تغییر در کابینت های آشپزخانه خود دارید کابینت ام دی اف میتواند یکی از گزینه های مناسب برای شما باشد. ام دی اف (MDF) از تخته های فیبر با دانسیته متوسط و لایه نازکی از وینیل(Thermofoil) ،تشکیل شده است اما طراحی آن میتواند به گونه ای انجام شود که ظاهری مشابه چوب داشته باشد. در ادامه به معرفی مزایا و معایب کابینت ام دی اف میپردازیم تا با آگاهی کامل و دید باز دست به انتخاب بزنید.

کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف

مزایای کابینت ام دی اف

  • هزینه پایین

یکی ار مهم ترین مزایای کابینت های ام دی اف قیمت مقرون به صرفه آن است. از آن جا که این کابینت ام دی اف از فیبرهای چوبی، موم و رزین ساخته میشوند نسبت به سایر انواع کابینت ها قیمت پایین تری دارند. بنابراین اگر قصد دارید تا با هزینه کمتر دست به تغییر در دکوراسیون آشپزخانه بزنید، انتخاب کابینت ام دی اف میتواند یکی از گزینه های مناسب پیش روی شما باشد.

  • به راحتی تمیز میشوند

همان طور که قبلا ذکر شد در ساخت کابینت MDF، سطح آن با لایه نازکی از وینیل پوشانده شده است که به راحتی تمیز می شود. شما میتوانید به آسانی  با تکه ای پارچه نرم یا اسفنج و مقداری آب از شر لکه های روی کابینت خلاص شوید. اما برای لکه های مقاوم تر، می توانید به اسفنج تان کمی شوینده خانگی غیر ساینده اضافه کنید. توجه کنید که در پاک کردن کابینت ام دی اف به هیچ وجه از شوینده های قوی که حاوی مواد نفتی، استون و الکل هستند، استفاده نکنید. پس از پاک کردن لکه، حتما سطح کابینت را با دستمال خشک کنید تا مانع  از آسیب ناشی از رطوبت به کابینت آشپزخانه تان شوید.

کابینت ام دی اف به راحتی تمیز می شود

کابینت ام دی اف به راحتی تمیز می شود

  • مقاوم نسبت به تغییر شکل

کابینت های چوبی در محیط هایی که رطوبت بالایی داشته یاشند بعد از مدتی شکل اولیه خود را از دست داده و دچار انحراف میشوند (یا به عبارتی تاب بر می دارند) که این انحراف مانع از بسته شدن صحیح درب کابینت شده و باعث ایجاد تغییراتی در ظاهر قفسه ها میشود و به طور کلی کابینت ظاهر زیبای اولیه خود را از دست داده و به دکوراسیون آشپزخانه لطمه وارد میکند. اما کابینت های MDF از موادی ساخته میشوند که نسبت به تغییر شکل و انحراف و پیامدهای ناشی از آن مقاوم هستند و دیگر لازم نیست نگران بدشکل شدن یا آسیب ناشی از رطوبت باشید.

معایب کابینت ام دی اف

  • نیاز به مراقبت بیش تر در نگهداری

کابینت های آشپزخانه ام دی اف معمولا قابل تعمیر نیستند، بنابراین بسیار مهم است که حواستان باشد دچار کوچکترین شکاف یا ضربه ای نشوند. با وجود این بعضی از آسیب هامعمولاً اجتناب ناپذیرند و در نتیجه کابینت های ام دی اف در مقایسه با کابینت های چوبی، فلزی و سایر جنس های کابینت در مدت زمان کوتاه تری نیاز به تعویض پیدا می کنند.

  • حساسیت به حرارت

کابینت های ام دی اف بسیار به حرارت و گرما حساس هستند. اگر کابینت ام دی اف را در مجاورت اجاق گاز قرار دهید، ممکن است در آن حباب یا برجستگی ایجاد شده و یا پوسته پوسته شود.  زیرا حرارت به سطح وینیل آسیب میزند. همچنین، کابینت های ام دی اف رنگ شده اگر در مجاورت منبع گرما نصب شوند ممکن است، کمی رنگ پریده شده و یا هاله ی زرد روی آن ایجاد شود و ظاهر نه چندان زیبایی را به خود بگیرد. پس در نصب کابینت ام دی اف این نکته را مد نظر قرار دهید تا مجبور به پرداخت هزینه اضافی نشوید.