سقف کاذب

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب در واقع سقف دومی است که به دلایل مختلفی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت زیر سقف بالایی قرار گرفته و به سقف بالایی و دیوارهای سازه متصل میشود. به بیان دیگر، نوعی پوشش نهایی برای سقف های سازه از جمله سقف اتاق ها، بام ها، تراس ها و بالکن ها و راه پله ها است.

اجرا سقف کاذب (8)

سقف کاذب

سقف های کاذب با نام های دیگری از جمله سقف آویخته (Drop or Dropped Ceiling) و سقف معلق (Suspended Ceiling) نیز شناخته می شوند.

کاربردهای سقف کاذب

  • ایجاد فاصله هوایی بین سقف اصلی و سقف کاذب برای افزایش فاکتور های عایق صوتی و حرارتی و در نتیجه بهینه سازی مصرف انرژی
  • ایجاد عایق صوتی
  • عبور تاسیسات
  • پوشاندن تیرهای سقف اصلی
  • فراهم کردن امکان نورپردازی توکار
  • کاربرد دکوراتیو

بار اصلی سقف های کاذب به دیوارها و سقف اصلی وارد میشود با این وجود سقف کاذب باید با مصالح سبک ساخته شود تا بار زیادی به سازه وارد نشود و فریم آن به نحو مناسبی به اسکلت یا دیوارهای مجاور متصل گردد تا در صورت بروز زلزله موجب خرابی دیوارها نشود.

جنس سقف کاذب

سقف های کاذب میتوانند در اشکال مختلفی ساخته شوند. جنس سقف های کاذب می تواند از چوب، شیشه، گچ، فلزات رنگین، ورق های فلزی روکش دار، پی وی سی، آلومینیوم، آهن، کامپوزیت و یا ترکیبی از اینها باشد. سقف های کاذب قدیمی از جنس گچ و رابیتس بودند که به دلیل وزن بالا و خطرات ناشی از ریزش هنگام زلزله به مرور زمان منسوخ شدند.

طراحان سقف های کاذب با بهره گیری از تنوع و انعطاف پذیری مصالح موجود، می توانند جلوه و نمای زیبایی در سقف ساختمان ایجاد کنند. برای طراحی سقف های کاذب نیاز به دانش و مهارت بالایی می باشد و طراح باید به خوبی خصوصیات همه سازه ها را بشناسد و با انواع سقف های کاذب و موارد کاربرد آن ها آشنایی داشته باشد تا در هر مورد بتواند بهترین انتخاب و طراحی را پیاده سازی و اجرا نماید.

انتخاب متریال مناسب و سبکی متریال و انتخاب زوایای مناسب از عواملی هستند که به سهولت نصب سقف کاذب کمک میکنند.