1 (10)

ضرورت پارتیشن اداری

ضرورت پارتیشن اداری

ضرورت پارتیشن اداری اين است كه كارمندان را از مناظر و صداهاي يك فضاي كاري باز كه ممكن است تمركز آنها را به هم بزند ايزوله كند. كابين بندي، ميزهاي كابين دار، كابين هاي اداري و يا پارتيشن يك فضاي كاري نيمه محصور است كه از فضاي كاري كناري بوسيله پارتيشن كه معمولا” بلنداي آن ۶-۵ فوت (۱٫۵-۱٫۸متر) است جدا شده است. پارتيشن ها از عناصر مدولار مانند سطوح كار، كمدهايي در بالاي سر، كشو و قفسه بندي كه مي تواند بسته به نياز كاربر تنظيم شود، تشكيل شده است و نصب و راه اندازي آن به طور كلي توسط افراد حرفه اي انجام مي شود ولي در بعضي موارد تغييرات اجزاء مي تواند توسط كارمندان، بدون آموزش خاصي انجام شود.

ساخت اولین پارتیشن اداری

براي اولين بار طرح پارتيشن اداری توسط طراح شركت هرمان ميلر، “رابرت پروسپت” ساخته شده است و درسال ۱۹۶۷ به نام اكشن آفيس ۲ معرفي شده است. اگر چه پارتيشن معمولا” به عنوان نمادي براي ساختار مدرن اداري ديده مي شود ولي همچنين به كارمندان، درجه بالاتري از حريم شخصي و خصوصي در مقايسه با فضاي كار قبلي مي دهد كه در آن ميزها در رديف هاي كنار هم در فضاي باز قرار داشتند.

وجه متمايز مثبت ميزهاي پارتيشن اين است كه به كاربران آن گزينه هايي براي سفارشي سازي آن را مي دهد كه قابل مقايسه با ديگر مبلمان اداري در گذشته و حال نيست. پارتيشن مي تواند تمام ديوارهاي اطراف كارمندان يقه سفيد (مديران) را به سطوح كاري كارا تبديل كند.براي اينكه تمامي اين ديوارها قابل دسترسي هستند و همه آنها داراي سوراخ و با قلاب هايي براي گذاشتن قفسه هاي كوچك، تابلو اعلانات و يا ديگر وسايل و عناصري كه قبلا” به صورت افقي روي ميز قرار مي گرفتند را مي توان به سطوح عمودي نقل مكان داد ودرحاليكه سازندگان پارتيشن اداري معمولا” استانداردهاي خاصي را براي اتصال قلاب ها و لوازم جانبي به كار مي گيرند اين امر توليد كنندگان لوازم جانبي روي ميزهاي اداري را از توليد جاقلمي، قفسه مجله و چيزهایي كه در برندهاي معروف پارتيشن به آساني تعبيه مي شوند باز نمي دارد.

ضرورت پارتیشن اداری

پارتیشن اداری

به اين نکته نيز همچنان باید توجه داشته باشيد كه مي توان يك فضاي پارتيشن را بدون به كارگيري ميزهاي پارتيشن و با تركيب ميزهاي ايستاده سنتي مانند ميزهاي پدستال را با انواع خاصي از پارتيشن هاي آزاد ايستاده ساخت. اين نوع از محيط هاي كار معمولا” بخشي از يك محيط اداري پوياست كه در سال ۱۹۵۰-۱۹۰۶ در آلمان و انگليس متداول گرديد.

واژه پارتيشن

وا‍‍ژه اتاقك (پارتيشن) Cubicle از واژه ي لاتين Cubiculum مي آيد كه براي اتاق خواب استفاده مي شد و در زبان انگليسي در اوايل قرن ۱۵ مورد استفاده قرار گرفت و در نهايت براي اتاق هاي كوچك از تمام انواع آن مورد استفاده قرار گرفت و همچنين براي كابين هاي كوچك و يا فضاهاي مطالعه با پارتيشن بندي كه به سقف نمي رسد.

مانند اتاقك هاي چوبي قديمي،پارتيشن به دنبال درجه اي از حريم خصوصي براي كاربران است در حاليكه حداقل فضا را در يك اتاق بزرگ يا متوسط بگيريد. قبل از استفاده گسترده از پارتيشن، كارمندان اداري اغلب در ميزهاي رديفي در يك اتاق باز كه در آن در معرض صداها و فعاليت هاي ديگر كارمندان كه در اطراف آنها قرارداشتند، كار مي كردند.

يك دفتر پر از پارتيشن معمولا” درياي پارتيشن يا مزرعه مكعب ناميده مي شود، گر چه طنزآميز است ولي اين عبارت بار معنايي منفي دارد. مزارع مكعب اغلب در شركت هايي با تكنولوژي بالا ديده مي شود. كه معمولا” اين دفاتر در صنعت بيمه و يا ساير زمينه هاي مرتبط با خدمات ديده مي شوند.

تاثير اجتماعي پارتيشن اداری

بسيار بعيد است كه ديگر انواع مبلمان اداري تاثير اجتماعي بسزايي همانند پارتيشن اداری كه در سال ۱۹۶۰ معرفي گرديد داشته باشند. هر چند كه ضرورت پارتیشن اداری همچنان جاي بحث هم در جنبه مثبت و هم منفي دارد، نويسنده “آقاي توماس هاين” حتي تا اينجا پيش رفته و مشخص كرده است كه پارتيشن اين امكان را براي زنان فراهم آورده است كه به مديريت هاي مياني در اواخر دهه ۱۹۶۰ دست پيدا كنند. براي اينكه معرفي پارتيشن به همتايان مرد آنها يك فضاي كاري جديد معرفي كند كه در آن مديران زن را قرار مي دهند بدون اينكه به آنها اجازه ورود به حريم در اختيار خود را بدهند كه هميشه در انحصار مردان بوده است.

گروه پارتیشن دو جداره، آماده هرگونه خدمات نصب و اجرای پارتیشن، پارتیشن‌ تک جداره، پارتیشن دوجداره، پارتیشن اداری، پارتیشن تمام ام دی اف، پارتیشن دو جداره تمام ام دی اف، پارتیشن آلومینیومی، پارتیشن دکوری ،به مشتریان محترم می‌باشد.

هم اکنون با ما تماس حاصل فرمایید.

شماره های تماس: ۰۹۱۲۵۷۵۵۹۳۶۰۲۱۶۶۱۰۱۵۰۷